Integrationen af ikke-europæiske arbejdsmigranter i Danmark
Skrevet af Jacob Nielsen Arendt og Marie Louise Schultz-Nielsen
Indvandring har været en central drivkraft bag beskæftigelsesstigningen i Danmark gennem mange år, og der er udbredte ønsker i flere brancher og blandt et politisk flertal om at øge muligheden for mere udenlandsk arbejdskraft. Regeringen (SVM) vedtog derfor i sommeren 2025, efter aftale med arbejdsmarkedets parter, en ny ordning for udenlandsk arbejdskraft. Den implementeres i 2026.
Gennem de seneste 10 år er bl.a. beløbsordningen med høje lønkrav blevet populær, men den nye ordning giver mulighed for, at udlændinge kan ansættes under ordnede forhold til en løn under de nuværende grænser i beløbsordningen. Ordningen er foreløbigt begrænset til udlændinge fra 16 udvalgte lande med særlig økonomisk betydning for Danmark.
Ordningen har sat gang i debatten om, hvordan indvandring fra tredjelande påvirker Danmark på længere sigt. Bekymringerne knytter sig især til erfaringerne fra 1960’erne og 1970’erne, hvor arbejdsmigranter ofte blev længere end forventet og hvor de og deres familiemedlemmer på sigt havde vanskeligheder med at finde fodfæste på arbejdsmarkedet og i det danske samfund.
Denne analyse belyser den langsigtede arbejdsmarkedsintegration af udlændinge fra tredjelande, som arbejder i Danmark gennem erhvervsordninger med lave eller ingen lønkrav. Analysen belyser også om der er forskel på arbejdsmarkedsintegrationen af udlændinge fra de 16 udvalgte lande i den nye ordning og udlændinge fra andre ikke-europæiske lande.
Relevante medarbejdere
Jacob Nielsen Arendt
Forskningsprofessor og
chef for forskning i arbejdsmarked og integration
jar@rff.dk
+45 61 16 33 73
Arbejdsmarked og beskæftigelse
Skole og uddannelse
Marie Louise Schultz-Nielsen
Seniorforsker, projektchef
mls@rff.dk
+45 41 56 26 76
Arbejdsmarked og beskæftigelse
Familie og sociale forhold
Seneste udgivelser indenfor samme velfærdsemne
Debatindlæg
Løssluppen AI i det offentlige kræver, at vi kan se den efter i koderne
April 2026
Podcast
Flugten fra det offentlige
Marts 2026
Analyse
Folkeskolelærere, der forlader deres job, går ned i løn og søger mod job med færre sygemeldinger
Marts 2026
Forskningsrapport
LLMs as Economic Measurement Tools: A Framework for Multi-Label Job Posting Classification
Marts 2026