Hvad vi ved om de dømte og deres kriminalitet
Skrevet af: Lars Højsgaard Andersen og Bent Jensen
Selvom kriminaliteten i Danmark har været aftagende siden årtusindskiftet, er den fortsat højere end i velfærdsstatens formative år i 1960’erne og har store menneskelige og samfundsmæssige konsekvenser. Hvad fremmer, og hvad hæmmer den kriminelle adfærd, og hvor stort er problemets omfang?
En ny bog besvarer disse spørgsmål sammen med en grundig gennemgang af udviklingen i kriminalitet, og hvem der er kriminelt aktive, samt en sammenligning med vores nabolande Storbritannien, Sverige og Tyskland.
Se også reference til udgivelsen hos Danmarks Statistik.

“Boken är ett mycket värdefullt bidrag inte bara till den danska debatten utan också till den i Sverige”
– Eskil Wadensjö, citat fra anmeldelse i Ekonomisk Debatt
“Endnu engang leverer Rockwool Fondens Forskningsenhed en gennemarbejdet udgivelse der giver afsæt til en fornuftig debat. Det er både rart og praktisk at få samlet de informationer, der rent faktisk er til rådighed og få dem serveret i logisk orden.”
– Birte Strandby i Bogvægten
Relaterede udgivelser
Vidensoverblik
Lige mange drab i Danmark og Sverige – men stor forskel på, hvem der dræbes
Gå til vidensoverblikket
Video
Boglancering: Hvad vi ved om de dømte og deres kriminalitet
Gå til videoenSeneste udgivelser indenfor samme velfærdsemne
Vidensoverblik
Velfærdsmedarbejdere går ned i tid og løn, når de forlader det offentlige
Februar 2026
Forskningsrapport
Divorce Conflict and Health Across the Divorce Process: A Ten-Year Observational Study of Medicine Prescriptions, Primary Care Visits, and Hospitalizations
Februar 2026
Analyse
Næsten 6 ud af 10 udviste kriminelle i Danmark er fra MENAPT-landene
Januar 2026
Debatindlæg
Kaare Dybvad Bek overbeviser ikke sin læser om, at vi er ved at gentage fortidens fejl
Januar 2026