The integration of non-Western immigrants in a Scandinavian labour market: The Danish experience
Skrevet af: Marie Louise Schultz-Nielsen med bidrag af Olaf Ingerslev, Claus Larsen, Gunnar Viby Mogensen, Niels-Kenneth Nielsen, Søren Pedersen og Eskil Wadensjö
Denne bog indeholder en afrapportering af hovedresultaterne i Integration i Danmark omkring årtusindskiftet til det internationale forskersamfund. Fokus er lagt på indvandrernes integration på det danske arbejdsmarked, men bogen inddrager også i oversigtsform andre væsentlige aspekter af indvandrernes levevilkår. Et særskilt kapitel skildrer projektets datagrundlag og metodiske tilgange.
“Denne letlæste men velunderbyggede beskrivelse af indvandrerne på det danske arbejdsmarked kan anbefales som oversigt eller baggrundsstof til folk med interesse for facts i indvandrerproblematikken.”
– Helena Skyt Nielsen i Nationaløkonomisk Tidsskrift
Seneste udgivelser indenfor samme velfærdsemne
Debatindlæg
“Det er ikke kun fødevareprisernes skyld”
Januar 2026
Analyse
Folkepensionens købekraft har indhentet de senere års prisstigninger
Januar 2026
Debatindlæg
Kaare Dybvad bruger skræmmebilleder – men mange udlændinge klarer sig aldeles godt i Danmark
Januar 2026
Forskningsrapport
Left in Charge: Political Rule and the Rise of Local Welfare
December 2025