Folkeskolekarakterer og succes på erhvervsuddannelserne
Skrevet af: Camilla Hvidtfeldt og Torben Tranæs
I arbejdsnotatet Folkeskolekarakterer og succes på erhvervsuddannelserneanalyseres sammenhængen mellem 9. klasses afgangskarakterer i dansk og matematik og sandsynligheden for efterfølgende at få succes på EUD. Notatet ser også på sammenhængen mellem karaktererne og lønnen som nyuddannet. Analysen er baseret på registerdata fra perioden 1982-2012.
Notatet indleder med at vise, hvordan stadig færre får en erhvervsuddannelse, fordi ungdomsårgangene er skrumpet, søgningen til EUD er faldet og frafaldet på EUD er steget betragteligt.
Herefter vises, at der er en højsignifikant sammenhæng mellem afgangskarakterer i dansk og matematik og succes- og gennemførselsraterne på EUD og lønnen som nyuddannet: Jo bedre karakterer, desto større sandsynlighed for at gennemføre og højere løn. Det er dog matematikkaraktererne, der har forudsigelseskraft på EUD, hvor det på det gymnasiale område er både matematik- og danskkaraktererne. Kender man resultatet i matematik, bliver man vedrørende EUD ikke klogere på hverken gennemførelsessandsynligheden eller lønnen som nyuddannet af at få danskkarakteren at vide. Hvad lønnen angår, er der faktisk en tendens til, at den falder med stigende danskkarakter for fastholdt matematikkarakter, så længe matematik er bestået.
Analysen viser dog også, at omkring 50 pct. af dem, der har fået en gennemsnitlig eksamenskarakter under 2 – svarende til dumpet – i dansk og/eller matematik faktisk formår at gennemføre en erhvervsuddannelse. Omkring 15 pct. af de elever, der starter på EUD, har så lave karakterer.
Notatet afrundes med en diskussion af, hvilke overvejelser resultaterne kan give anledning til i relation til den aktuelle diskussion om adgangskrav til erhvervsuddannelserne.
Relaterede udgivelser

Vidensoverblik
De bestod ikke i folkeskolen – nu har halvdelen en erhvervsuddannelse
Gå til vidensoverblikket
Bog
Unges valg og fravalg i ungdomsuddannelserne
Gå til bogenSeneste udgivelser indenfor samme velfærdsemne

Forskningsrapport
Skoletid / Skærmtid
Februar 2025

Vidensoverblik
Den digitale folkeskole: Mobiltelefon stort set fraværende men projektor og computer møder til tiden hver dag
Februar 2025

Analyse
Elever, der skifter til privatskoler, er dygtigere og har færre diagnoser end elever, der skifter til andre folkeskoler
December 2024

Vidensoverblik
Det er menneskene i opvæksten
– ikke postnummeret
– der afgør børns chancer i livet
December 2024